Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-GT400TD60S
Part No.:
VS-GT400TD60S
Package:
Module
Datasheet:
VS-GT400TD60S.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 758A INT-A-PAK
Shipping
VS-GT400TD60S Specifications
Series:
FRED Pt®
Package/Case:
Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
711 A
Power - Max:
1364 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.4V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max):
300 µA
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)