IXYS IXGN320N60A3
Part No.:
IXGN320N60A3
Category:
IGBT Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXGN320N60A3.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 320A 735W SOT227B
Shipping
IXGN320N60A3 Specifications
Series:
GenX3™
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
320 A
Power - Max:
735 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.25V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
150 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
18 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)