IXYS IXDN75N120
Part No.:
IXDN75N120
Manufacturer:
IXYS
Category:
IGBT Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXDN75N120.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 150A 660W SOT227B
Shipping
IXDN75N120 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Power - Max:
660 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
4 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
5.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)