Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-GT250SA60S
Part No.:
VS-GT250SA60S
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
VS-GT250SA60S.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 380A 893W SOT227
Shipping
VS-GT250SA60S Specifications
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
359 A
Power - Max:
750 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.16V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
100 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
24.2 nF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)