Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-GT100TP60N
Part No.:
VS-GT100TP60N
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
IGBT Modules
Package:
INT-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
VS-GT100TP60N.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 160A INT-A-PAK
Shipping
VS-GT100TP60N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
INT-A-PAK (3 + 4)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
160 A
Power - Max:
417 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
7.71 nF @ 30 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
175°C (TJ)