Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-GB70LA60UF
Part No.:
VS-GB70LA60UF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
IGBT Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
VS-GB70LA60UF.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 111A 447W SOT227
Shipping
VS-GB70LA60UF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
111 A
Power - Max:
447 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.44V @ 15V, 70A
Current - Collector Cutoff (Max):
100 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)