KYOCERA AVX PCHMB50W6
Part No.:
PCHMB50W6
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
PCHMB50W6.pdf
Description:
IGBT MODULE, 1IN1, CHOPPER CIRCU
Shipping
PCHMB50W6 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Power - Max:
181 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.95V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
4500 pF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)