KYOCERA AVX PCHMB100W12
Part No.:
PCHMB100W12
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
PCHMB100W12.pdf
Description:
IGBT MODULE, 1IN1, CHOPPER CIRCU
Shipping
PCHMB100W12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Power - Max:
403 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
10000 pF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)