onsemi NXH50M65L4C2SG
Part No.:
NXH50M65L4C2SG
Manufacturer:
onsemi
Category:
IGBT Modules
Package:
27-PowerDIP Module (1.858", 47.20mm)
Datasheet:
NXH50M65L4C2SG.pdf
Description:
650V 50A CONVERTER-INVERTER-PFCS
Shipping
NXH50M65L4C2SG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Power - Max:
20 mW
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
4.877 nF @ 20 V
Input:
Single Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)