onsemi NVH660S75L4SPFB
Part No.:
NVH660S75L4SPFB
Manufacturer:
onsemi
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
NVH660S75L4SPFB.pdf
Description:
AUTOMOTIVE 750V, 660A SSDC POWER
Shipping
NVH660S75L4SPFB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
750 V
Current - Collector (Ic) (Max):
660 A
Power - Max:
733 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.44V @ 15V, 450A
Current - Collector Cutoff (Max):
500 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
63000 pF @ 30 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)