IXYS MWI50-12T7T
Part No.:
MWI50-12T7T
Manufacturer:
IXYS
Category:
IGBT Modules
Package:
E2
Datasheet:
MWI50-12T7T.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 80A 270W E2
Shipping
MWI50-12T7T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
E2
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Power - Max:
270 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
4 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
3.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)