IXYS MWI35-12A7
Part No.:
MWI35-12A7
Manufacturer:
IXYS
Category:
IGBT Modules
Package:
E2
Datasheet:
MWI35-12A7.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 62A 280W E2
Shipping
MWI35-12A7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
E2
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
62 A
Power - Max:
280 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max):
2 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)