IXYS MUBW75-12T8
Part No.:
MUBW75-12T8
Manufacturer:
IXYS
Category:
IGBT Modules
Package:
E3
Datasheet:
MUBW75-12T8.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 110A 355W E3
Shipping
MUBW75-12T8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
E3
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench
Configuration:
Three Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
110 A
Power - Max:
355 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
4 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
5.35 nF @ 25 V
Input:
Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)