IXYS MKI75-06A7T
Part No.:
MKI75-06A7T
Manufacturer:
IXYS
Category:
IGBT Modules
Package:
E2
Datasheet:
MKI75-06A7T.pdf
Description:
IGBT MODULE 600V 90A 280W E2
Shipping
MKI75-06A7T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
E2
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Full Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
90 A
Power - Max:
280 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
1.3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
3.2 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)