IXYS MIXA80W1200TEH
Part No.:
MIXA80W1200TEH
Manufacturer:
IXYS
Category:
IGBT Modules
Package:
E3
Datasheet:
MIXA80W1200TEH.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 120A 390W E3
Shipping
MIXA80W1200TEH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
E3
Packaging:
Box
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Configuration:
Three Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
120 A
Power - Max:
390 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 77A
Current - Collector Cutoff (Max):
200 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)