IXYS MIXA150Q1200VA
Part No.:
MIXA150Q1200VA
Manufacturer:
IXYS
Category:
IGBT Modules
Package:
V1A-PAK
Datasheet:
MIXA150Q1200VA.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 220A 695W V1A-PAK
Shipping
MIXA150Q1200VA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
V1A-PAK
Packaging:
Box
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
220 A
Power - Max:
695 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
100 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)