IXYS MIXA10WB1200TED
Part No.:
MIXA10WB1200TED
Manufacturer:
IXYS
Category:
IGBT Modules
Package:
E2
Datasheet:
MIXA10WB1200TED.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 17A 60W E2
Shipping
MIXA10WB1200TED Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
E2
Packaging:
Box
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Configuration:
Three Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
17 A
Power - Max:
60 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 9A
Current - Collector Cutoff (Max):
700 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
Input:
Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)