IXYS MIO2400-17E10
Part No.:
MIO2400-17E10
Manufacturer:
IXYS
Category:
IGBT Modules
Package:
E10
Datasheet:
MIO2400-17E10.pdf
Description:
IGBT MODULE 1700V 2400A E10
Shipping
MIO2400-17E10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
E10
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Configuration:
Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
2400 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 2400A
Current - Collector Cutoff (Max):
120 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
230 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)