Littelfuse Inc. MG17150D-BN4MM
Part No.:
MG17150D-BN4MM
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
IGBT Modules
Package:
D-3 Module
Datasheet:
MG17150D-BN4MM.pdf
Description:
IGBT MODULE 1700V 250A 890W D3
Shipping
MG17150D-BN4MM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
D-3 Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
250 A
Power - Max:
890 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.45V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
3 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
13.6 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)