Littelfuse Inc. MG12600WB-BR2MM
Part No.:
MG12600WB-BR2MM
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
MG12600WB-BR2MM.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 750A 2500W WB
Shipping
MG12600WB-BR2MM Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
750 A
Power - Max:
2500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max):
100 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
60.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C