Littelfuse Inc. MG12225WB-BN2MM
Part No.:
MG12225WB-BN2MM
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
MG12225WB-BN2MM.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 325A 1050W WB
Shipping
MG12225WB-BN2MM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
325 A
Power - Max:
1050 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.7V @ 15V, 225A (Typ)
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
16 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)