IXYS IXYN85N120C4H1
Part No.:
IXYN85N120C4H1
Category:
IGBT Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXYN85N120C4H1.pdf
Description:
1200V, 85A, XPT GEN4 C4 CO-PACK
Shipping
IXYN85N120C4H1 Specifications
Series:
XPT™
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
IGBT Type:
Trench
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Power - Max:
600 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 85A
Current - Collector Cutoff (Max):
50 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
4030 pF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)