IXYS IXYN100N120C3H1
Part No.:
IXYN100N120C3H1
Category:
IGBT Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXYN100N120C3H1.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 134A 690W SOT227B
Shipping
IXYN100N120C3H1 Specifications
Series:
XPT™, GenX3™
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
134 A
Power - Max:
690 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.5V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
50 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
6 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)