IXYS IXSN55N120A
Part No.:
IXSN55N120A
Category:
IGBT Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXSN55N120A.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 110A 500W SOT227B
Shipping
IXSN55N120A Specifications
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
110 A
Power - Max:
500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4V @ 15V, 55A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
8 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)