Infineon Technologies IRG7T400SD12B
Part No.:
IRG7T400SD12B
Category:
IGBT Modules
Package:
POWIR® 62 Module
Datasheet:
IRG7T400SD12B.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 780A POWIR 62
Shipping
IRG7T400SD12B Specifications
Package/Case:
POWIR® 62 Module
Packaging:
Box
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
780 A
Power - Max:
2140 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 400A
Current - Collector Cutoff (Max):
4 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
58.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)