Infineon Technologies IFS150B17N3E4PB11BPSA1
Part No.:
IFS150B17N3E4PB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
IFS150B17N3E4PB11BPSA1.pdf
Description:
IGBT MOD 1700V 300A 20MW
Shipping
IFS150B17N3E4PB11BPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
MIPAQ™
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
300 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.3V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
13.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C