onsemi HGT1N40N60A4D
Part No.:
HGT1N40N60A4D
Manufacturer:
onsemi
Category:
IGBT Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
HGT1N40N60A4D.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 110A 298W SOT227B
Shipping
HGT1N40N60A4D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
110 A
Power - Max:
298 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 40A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)