SemiQ GSID200A170S3B1
Part No.:
GSID200A170S3B1
Manufacturer:
SemiQ
Category:
IGBT Modules
Package:
D-3 Module
Datasheet:
GSID200A170S3B1.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 400A 1630W D3
Shipping
GSID200A170S3B1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SemiQ
Series:
Amp+™
Package/Case:
D-3 Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
400 A
Power - Max:
1630 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
26 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C