Vishay General Semiconductor - Diodes Division GA200SA60U
Part No.:
GA200SA60U
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
IGBT Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
GA200SA60U.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 200A 500W SOT227B
Shipping
GA200SA60U Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
200 A
Power - Max:
500 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
16.5 nF @ 30 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)