Infineon Technologies FZ825R33HE4DBPSA1
Part No.:
FZ825R33HE4DBPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FZ825R33HE4DBPSA1.pdf
Description:
HV B SINGLE SWITCH POWER MODULES
Shipping
FZ825R33HE4DBPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
IHM-B
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
825 A
Power - Max:
2400000 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.65V @ 15V, 825A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
93.5 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)