Infineon Technologies FZ800R33KF2CNOSA2
Part No.:
FZ800R33KF2CNOSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FZ800R33KF2CNOSA2.pdf
Description:
IGBT MODULE 3300V 1A 9600W
Shipping
FZ800R33KF2CNOSA2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1 A
Power - Max:
9600 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4.25V @ 15V, 800A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
100 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C