Infineon Technologies FZ1200R45HL4BPSA1
Part No.:
FZ1200R45HL4BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FZ1200R45HL4BPSA1.pdf
Description:
IGBT MODULE 4500V 1200A
Shipping
FZ1200R45HL4BPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
3 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
4.3 kV
Current - Collector (Ic) (Max):
1.2 kA
Power - Max:
2.4 MW
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.75V @ 15V, 1.2kA
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
223000 pF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)