Infineon Technologies FZ1200R33HE3BPSA1
Part No.:
FZ1200R33HE3BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FZ1200R33HE3BPSA1.pdf
Description:
IGBT MODULE 3300V 1200A
Shipping
FZ1200R33HE3BPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
IHM-B
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Full Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
3300 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1200 A
Power - Max:
13000 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.2V @ 15V, 1200A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
210 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C