Infineon Technologies FS950R08A6P2BBPSA1
Part No.:
FS950R08A6P2BBPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FS950R08A6P2BBPSA1.pdf
Description:
IGBT MODULE 750V 950A
Shipping
FS950R08A6P2BBPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
HybridPACK™
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
750 V
Current - Collector (Ic) (Max):
950 A
Power - Max:
870 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.35V @ 15V, 450A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
80 nF @ 50 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)