Infineon Technologies FS50R12KT4B15BPSA1
Part No.:
FS50R12KT4B15BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FS50R12KT4B15BPSA1.pdf
Description:
LOW POWER ECONO AG-ECONO2B-411
Shipping
FS50R12KT4B15BPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoPACK™ 2
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Power - Max:
280 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2.8 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)