Infineon Technologies FS3L50R07W2H3B11BPSA1
Part No.:
FS3L50R07W2H3B11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FS3L50R07W2H3B11BPSA1.pdf
Description:
IGBT MODULE 650V 75A 215W
Shipping
FS3L50R07W2H3B11BPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EasyPACK™
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Power - Max:
215 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
3.1 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C