Infineon Technologies FS200R12W3T7B11BPSA1
Part No.:
FS200R12W3T7B11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FS200R12W3T7B11BPSA1.pdf
Description:
LOW POWER EASY AG-EASY3B-1
Shipping
FS200R12W3T7B11BPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EasyPACK™
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
200 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max):
20 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
40300 pF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)