Infineon Technologies FS150R12N2T7BPSA1
Part No.:
FS150R12N2T7BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FS150R12N2T7BPSA1.pdf
Description:
LOW POWER ECONO AG-ECONO2-6
Shipping
FS150R12N2T7BPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoPACK™ 2
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Level Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
1.2 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
30.1 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)