Infineon Technologies FP75R12N2T7B16BPSA1
Part No.:
FP75R12N2T7B16BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FP75R12N2T7B16BPSA1.pdf
Description:
LOW POWER ECONO
Shipping
FP75R12N2T7B16BPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
TRENCHSTOP™
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.55V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
14 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
15.1 nF @ 25 V
Input:
Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)