Infineon Technologies FP75R07N2E4B11BOSA1
Part No.:
FP75R07N2E4B11BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FP75R07N2E4B11BOSA1.pdf
Description:
IGBT MODULE 650V 75A
Shipping
FP75R07N2E4B11BOSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoPIM™ 2
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
75 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.95V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
4.6 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C