Infineon Technologies FP35R12KT4B11BOSA1
Part No.:
FP35R12KT4B11BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FP35R12KT4B11BOSA1.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 35A 210W
Shipping
FP35R12KT4B11BOSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EconoPIM™ 2
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
35 A
Power - Max:
210 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.15V @ 15V, 35A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
2 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C