Infineon Technologies FP15R12W1T4PB11BPSA1
Part No.:
FP15R12W1T4PB11BPSA1
Datasheet:
FP15R12W1T4PB11BPSA1.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 30A 20MW
Shipping
FP15R12W1T4PB11BPSA1 Specifications
Series:
EasyPIM™
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.25V @ 15V, 15A
Current - Collector Cutoff (Max):
1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
890 pF @ 25 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C