onsemi FMG2G300US60
Part No.:
FMG2G300US60
Manufacturer:
onsemi
Category:
IGBT Modules
Package:
7PM-IA
Datasheet:
FMG2G300US60.pdf
Description:
IGBT MODULE 600V 300A 892W 7PMIA
Shipping
FMG2G300US60 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
7PM-IA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
300 A
Power - Max:
892 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)