onsemi FMG2G100US60
Part No.:
FMG2G100US60
Manufacturer:
onsemi
Category:
IGBT Modules
Package:
7PM-GA
Datasheet:
FMG2G100US60.pdf
Description:
IGBT MODULE 600V 100A 400W 7PMGA
Shipping
FMG2G100US60 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
7PM-GA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Configuration:
Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Power - Max:
400 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
10.84 nF @ 30 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)