Fairchild Semiconductor FMG1G50US60H
Part No.:
FMG1G50US60H
Package:
7PM-GA
Datasheet:
FMG1G50US60H.pdf
Description:
IGBT, 50A, 600V, N-CHANNEL
Shipping
FMG1G50US60H Specifications
Package/Case:
7PM-GA
Product Status:
Obsolete
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Power - Max:
250 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 50A
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
3.46 nF @ 30 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)