Fairchild Semiconductor FMG1G400US60L
Part No.:
FMG1G400US60L
Datasheet:
FMG1G400US60L.pdf
Description:
IGBT, 400A, 600V, N-CHANNEL
Shipping
FMG1G400US60L Specifications
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
400 A
Power - Max:
1136 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 400A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)