Fairchild Semiconductor FMG1G300US60LE
Part No.:
FMG1G300US60LE
Datasheet:
FMG1G300US60LE.pdf
Description:
IGBT, 300A, 600V, N-CHANNEL
Shipping
FMG1G300US60LE Specifications
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
300 A
Power - Max:
892 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 300A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)