Fairchild Semiconductor FMG1G150US60H
Part No.:
FMG1G150US60H
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FMG1G150US60H.pdf
Description:
IGBT, 150A, 600V, N-CHANNEL
Shipping
FMG1G150US60H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Configuration:
Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
150 A
Power - Max:
595 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max):
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)