Infineon Technologies FF900R17ME7WB11BPSA1
Part No.:
FF900R17ME7WB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FF900R17ME7WB11BPSA1.pdf
Description:
MEDIUM POWER ECONO
Shipping
FF900R17ME7WB11BPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
900 A
Power - Max:
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.85V @ 15V, 900A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
93800 pF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)