Infineon Technologies FF800R17KP4B2NOSA2
Part No.:
FF800R17KP4B2NOSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Datasheet:
FF800R17KP4B2NOSA2.pdf
Description:
IGBT MODULE 1700V 800A
Shipping
FF800R17KP4B2NOSA2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
IHM-A
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
2 Independent
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1200 A
Power - Max:
1200 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
65 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)